شاخص کرنل (فرم N2)

این پرسشنامه از نوع فایل ورد و به همراه تمامی اطلاعات مربوط به نمره گذاری، تفسیر،و … در قالب جداول زیبا و آماده تکثیر ارائه گردیده است. پس از پرداخت موفق می توانید به صورت آنلاین اقدام به دانلود فایل مربوطه بپردازید.

هدف: سنجش روان پزشکی و روان تنی افراد (ترس و نابسندگی – افسردگی – ناآرامی و اضطراب – علایم عروقی و عصبی – واکنش یکه خوردن – علایم روان تنی – خودبیمار انگاری و ضعف – علایم معده ای – روده ای – حساسیت و بدگمانی – انحراف اجتماعی و روانی مشکل زا)

تعداد سوالات: 101

تعداد خرده مقیاس: 10

شیوه نمره گذاری: دارد

تفسیر: دارد

روایی و پایایی: دارد

ن.ع فایل: word 2007

همین الان دانلود کنید

قیمت: فقط 1900 تومان

خرید فایل

شاخص کرنل (فرم N2)

هدف  و ماهیت شاخص کُرنل

جای خالی ابزاری برای سنجش سریع روان پزشکی [1] و روان تنی[2] افراد مختلف در شرایط متفاوت از مدت ها پیش احساس می شد . شاخص کُنرل به صورت مجموعه ای از سؤال های مربوط به علایم بیماری روان تنی و روان پزشکی اعصاب وروان[3] تدوین شد .که به عنوان تاریخچۀ استاندارد شدۀ روان پزشکی و راهنمای مصاحبه مورد استفاده قرار می گیرد و علاوه بر آن می تواند از نظر آماری افراد مبتلا به اختلالات شدید شخصیتی و روان تنی را از بقیه افراد جامعه متمایز سازد. این شاخص به عنوان مکمل مصاحبه طراحی گردید و نمی تواند جایگزین آن تلقی گردد مگر آنکه امکان مصاحبه وجودنداشته باشد.

مراحل تکوین فرمN2

فرم N2، نسخه جدید فرم N است که در گزینش روان پزشکی ارتش به صورت گسترده ای مورداستفاده قرار گرفت. از فرم N در مطالعات تجربی استفاده شد و نتایج حاصل از آن با قضاوت روان پزشکان مراکز استنتاج مطابقت می کرد. فرم N2 از فرم N بلندتر است به نظر می رسد که از نظر آماری پایاتر است واطلاعات بیشتری را به منظور بررسی و تفسیر بالینی برای روان پزشکان و روان شناسان فراهم می آورد.

پرسش های آزمون فرم N شاخص کُرنل بر اساس تحلیل پرسش ها و تعیین بهر شاخص یا نسبت بحرانی[4] و اندازه های روایی[5] انتخاب شدند. پرسش ها در دو گروه  تقسیم می شوند : نخست پرسش هایی که وجه تمایز افراددارای اختلالات شدید شخصیتی را با افراد فاقد این اختلالات به دقت مشخص می سازند ( برای مثال ،” آیا نگرانی به طور مداوم موجب ناراحتی شما می شود؟”). ودر گروه دیگر ، پرسش ها به طور عمده به نشانه های بیماری جسمانی مربوط می شوند ( برای مثال ،” آیا معده و رودۀ شما بد کار می کنند؟”).

در زمان جنگ شاخص کُرنل برای استفادۀ نیروهای مسلح اصلاح گردید .حدود سی پرسش دیگر به مجموعۀ پرسش ها افزوده شد که به طور مستقیم به رفتار افراد در سرویس های ارتشی مربوط می شد. پرسش های جدید نیز مانند پرسش های فرم اولیهN  با استفاده ازاندازه های روایی و بهر شاخص اعتباریابی شدند. بهر شاخص پرسش هایی که در نسخۀ ارتشی شاخص کُرنل گنجانیده شدند با پرسش های فرمN قابل قیاس بودند (بهر شاخص=5/2 و بالاتر).

پس از جنگ پرسش های مربوط به نیروهای مسلح برای کاربرد افراد عادی جامعه اصلاح شدند. این پرسش ها بر روی  افراد غیر نظامی اعتباریابی شدند و آن دسته از پرسش هایی که بهر شاخص بالایی داشتند و از نظر بالینی  معنادار بودند در پرسش های فرم N ترکیب شدند تا فرم مؤثرتری از شاخص کُرنل فراهم آید که فرم N2 نام گرفت. فرم N2 شامل شصت و چهار پرسش فرم اولیه N، بعلاوه سی و شش پرسش اضافه و یک پرسش مقدماتی است که در مجموع یکصد و یک پرسش را در بر می گیرد.

باید متذکر شد که مطالب ارایه شده در این راهنما به طور کلی دربارۀ مردان صادق است[6] و هیچ یک از ضریب های همبستگی یا سطح های برش بر اساس جمعیت زنان نمی باشد. کاملاً طبیعی است که پاسخ زنان از پاسخ مردان تفاوت  داشته باشد که در این صورت اطلاعات و استنتاج بدست آمده نیز متفاوت خواهد بود. به کلیه افرادی که از شاخص کُرنل استفاده می کنند  توصیه می نماید با توجه به اطلاعات بدست آمده از گروه زنان و امتیاز آنان با ناشر این مجموعه مکاتبه نمایند.

2 دیدگاه در “شاخص کرنل (فرم N2)

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *