پرسشنامه استاندارد سواد سلامت الکترونیک (eHEALS)

این پرسشنامه از نوع فایل ورد و به همراه تمامی اطلاعات مربوط به نمره گذاری، تفسیر،و … در قالب جداول زیبا و آماده تکثیر ارائه گردیده است. پس از پرداخت موفق می توانید به صورت آنلاین اقدام به دانلود فایل مربوطه بپردازید.

هدف: ارزيابی میزان سواد سلامت الکترونیک

تعداد سوال: 8

شیوه نمره گذاری: دارد

روایی و پایایی: دارد

منبع: دارد

نوع فایل: word 2007

همین الان دانلود کنید

قیمت: فقط 1900 تومان

خرید فایل

پرسشنامه استاندارد سواد سلامت الکترونیک (eHEALS)

تعریف سواد سلامت الکترونیک

به توانایی یافتن، درک و ارزیابی اطلاعات مرتبط با سلامت از منابع الکترونیک و اعمال این اطلاعات برای حل یا شناسایی یک مشکل بهداشتی، سواد سلامت الکترونیک گفته می شود. این تعریف شامل دو عنصر مهم میشود: توانایی افراد در درک اطلاعات سلامت و  اتخاذ تصمیمات مناسب با این اطلاعات. بر اساس مفهوم سواد سلامت، سواد سلامت الکترونیک بر نقش فزاینده فناوری  در اطلاعات سلامت تاکید می کند.
سواد سلامت الکترونیک نیازمند آمیختهای از بهداشت، اطلاعات، دانش، رسانه، رایانه و سواد اینترنت است. با توجه به پیشرفت سریع فناوریهای مذکور، مهارتها و دانشهایی که سواد سلامت الکترونیک را شکل می دهند، به طور مداوم تکامل یافته اند.

همانطور که میدانید سلامت الکترونیک به انگلیسی: (eHealth) یک عمل بهداشتی نسبتاً جدید است که توسط پروسه‌های الکترونیکی و ارتباطات پشتیبانی می‌شود که حداقل به سال ۱۹۹۹ برمیگردد. استفاده از این واژه متفاوت است. در یک مطالعه در سال ۲۰۰۵، ۵۱ تعریف منحصر به فرد از این عنوان بدست آورد. بعضی از پژوهشگران معتقدند که با فناوری اطلاعات سلامت که تعریف گسترده‌ای از فرایندهای الکترونیکی / دیجیتال در سلامت است قابل تعویض است. در حالی که برخی معتقدند معنای دقیقتری از عمل مراقبت‌های بهداشتی با استفاده از اینترنت دارد. همچنین این موضوع می‌تواند شامل برنامه‌های بهداشتی و لینک‌های مربوط به mHealth باشد که به عنوان بهداشت و سلامت شناخته شده‌اند. از سال ۲۰۱۱، شناخت روزافزون نیاز به امنیت بهتر و مقررات سایبری نیاز به این منابع تخصصی برای ایجاد راهکارهای ایمن سلامت الکترونیکی را پررنگ تر کرده‌است تا اینکه که بتواند به این تهدیدات رو به رشد برسد.

سواد سلامت الکترونیک چیست؟

سواد سلامت الکترونیکی به عنوان “توانایی جستجو، یافتن، درک و ارزیابی اطلاعات بهداشتی از منابع الکترونیکی تعریف می‌شود و دانش مورد استفاده برای رسیدگی یا حل یک مشکل بهداشتی را اعمال می‌کند. با توجه به این تعریف، سواد الکترونیک شامل شش نوع سواد می‌شود: سنتی، اطلاعات، رسانه‌ها، بهداشت، کامپیوتر و علمی. از میان اینها، ادبیات رسانه ای و کامپیوتر به موضوع اینترنت مرتبط است، زیرا سواد رسانه‌های سلامت از طریق آگاهی از بی‌توجهی یا دیدگاه رسانه‌ها، توانایی درک معنای صریح و ضمنی از پیام‌های رسانه ای و معناداری از پیام‌های رسانه ای است. در ادبیات تعاریف دیگری از توانایی و اثربخشی رسانه قابل درک است، اما صرفاً به اطلاعات مربوط به سلامت در اینترنت اختصاص ندارد. داشتن مهارت‌های کامپوتری از سواد الکترونیک سلامت به مصرف‌کنندگان بهداشت کمک می‌کند تا نتایج مثبتی از استفاده از اینترنت برای اهداف بهداشتی به دست آورند.

سوادآموزی الکترونیک هم مصرف‌کنندگان را از آسیب محافظت می‌کند هم آنان را برای مشارکت کامل در تصمیم‌گیری مربوط به سلامت توانمند می‌سازد افرادی با سطوح سواد بهداشتی بالا بیشتر از خطرات ناشی از عدم اطمینان در اینترنت آگاهی دارند از سوی دیگر، گسترش منابع دیجیتال به حوزه بهداشت در قالب سواد الکترونیک می‌تواند شکاف‌های جدیدی را بین مصرف‌کنندگان بهداشت ایجاد کند. سواد سلامت الکترونیک مهارت دانش قابل دسترس برای عموم جامعه است.

 سواد سلامت مربوط به مهارت های لازم برای تعامل با سیستم بهداشتی و مشغول مراقبت از خود است . بیماران با سواد بهداشتی کافی می توانند بر اساس اطلاعات مراقبت های بهداشتی مطالعه کنند ، بفهمند و عمل کنندمصرف کنندگان برای تصمیم گیری های بهداشتی مناسب باید شرایط بهداشتی مربوط را درک کرده و اطلاعات بهداشتی را در متن مناسب قرار دهندبدون داشتن چنین مهارت هایی ، ممکن است فرد در صورت لزوم در پیگیری بیماری ،پذیرش راهنمایی یا انجام فعالیتهای مراقبت از سلامت خود ناتوان باشد.

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *