پرسشنامه مشکلات شغلی افراد با اختلال دوقطبی (رستمی و همکاران، 1402)

این پرسشنامه استاندارد از نوع فایل ورد و به همراه تمامی اطلاعات مربوط به نمره گذاری، تفسیر، و … در قالب جداول زیبا و آماده تکثیر ارائه گردیده است. پس از پرداخت موفق می توانید به صورت آنلاین اقدام به دانلود فایل مربوطه بپردازید.

هدف: ارزیابی مشکلات شغلی افراد با اختلال دوقطبی از ابعاد مختلف (مشکلات ارتباطی، عملکرد ضعیف شغلی، ناامنی، بزرگ  منشی، بی اعتباری، تغییر طلبی، آسیب پذیری، بی مرزی، عدم خودکنترلی در ارتباط با جنس مخالف)

تعداد سوال: 81

تعداد بعد: 9

شیوه نمره گذاری: دارد

تفسیر نتایج: دارد

منبع: دارد

همین الان دانلود کنید

قیمت: فقط 8500 تومان

خرید فایل

پرسشنامه مشکلات شغلی افراد با اختلال دوقطبی (رستمی و همکاران، 1402)

توجه: هر گونه کپی برداری از این فایل (با توجه به تاریخ انتشار) تحت پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.

در زندگی هر شخصی ، لحظاتی وجود دارد که احساس افسردگی و ناراحتی در او به وجود می آید ، همچنین آدم ها در موقعیت های مختلف احساس شادی ، خوشحالی و هیجان را تجربه می کنند. البته بسیار مهم است که این تغییرات خلقی و از دست دادن علاقه به کارهای گذشته را ، با شیدایی و اختلال دو قطبی اشتباه نگیرید. در اختلال دو قطبی افراد بدون هیچ علت واضح و مشخصی ، انرژی و هیجان بسیار بالایی را تجربه می کنند و خلق و خوی آنها با شدت بسیار بالایی تغییر می کند. این تغییرات خلقی می تواند در برنامه خواب ، میزان انرژی ، میزان فعالیت ، نحوه قضاوت ، رفتار و نحوه تفکر افراد به طور واضح تاثیر بگذارد. توجه داشته باشید که با دنبال کردن جلسات روان درمانی و تلاش مداوم می توان این بیماری را تحت کنترل گرفت.

اختلال دو قطبی چیست

اختلال دو قطبی یک بیماری اختلال روانی است که با تغییرات شدید خلقی مشخص می شود. علائم اختلال دو قطبی می تواند شامل هیجانات و خلق و خوی بالا باشد که به آنها حالت شیدایی نیز گفته می شود. این تغییرات همچنین می تواند شامل حالت ها و دوره های افسردگی نیز باشد. این اختلال همچنین به نام افسردگی شیدایی نیز شناخته می شود.
افرادی که به اختلال دو قطبی مبتلا می شوند ، ممکن است در انجام کارهای روزمره خود دچار مشکل شوند. این مشکل می تواند در محل کار ،‌ مدرسه و یا حتی روابط شخصی آنها نیز تاثیر گذار باشد ؛ اما گزینه های درمانی بسیاری وجود دارد که به کنترل کردن علائم کمک خواهد کرد.

علائم ابتلا به اختلال دو قطبی

سه نشانه اصلی وجود دارد که می تواند با اختلال دو قطبی همراه شود:

 • شیدایی
 • هیپومانیا
 • افسردگی

در زمان شیدایی ، فردی که به اختلال دو قطبی مبتلا می باشد ، ممکن است احساسات عاطفی بالایی را تجربه کند. آنها می توانند احساس هیجان بالا ،‌ سرخوشی و انرژی بالا را تجربه کنند. در طول دوره شیدایی همچنین شاهد اتفاقات دیگری مانند خرج کردن پول به مقدار زیاد ، رابطه جنسی محافظت نشده و با تعداد بالا و همچنین اعتیاد و مصرف مواد مخدر را از آنها شاهد باشیم. افرادی که در دوره شیدایی به سر میبرند نیاز و میل به خوابشان کاهش میابد و تمام مدت بسیار پر انرژی هستند به طوری که انرژی آنها غیرقابل کنترل می شود . به طور مداوم در حال صحبت هستند و توانایی ساکت ماندن را ندارند.

هیپومانیا به طور کلی با اختلال دو قطبی نوع ۲ همراه است. می توان گفت علائمی شبیه دوره شیدایی دارد اما برخلاف و شدت شیدایی ،َ ممکن است تداخل و تاثیری بر روی کار ، مدرسه یا روابط اجتماعی فرد ایجاد نکند. با این وجود کسانی که در دوره هیپومانیا هستند ، همچنان دچار تغییرات خلقی می شوند. در طول دوران افسردگی ، شما ممکن است علائم بسیاری را تجربه کنید ؛ مانند : ناراحتی زیاد‌ ،‌ ناامیدی ، از دست دادن انرژی ، عدم علاقه به فعالیت هایی که قبلا از آنها لذت میبردید ، دوره های خواب کوتاه مدت یا بلند مدت ، افکار خودکشی و غیره. همچنین در دوران افسردگی ، شخص مبتلا به این بیماری دچار کاهش وزن شدید بدون هیچ تلاشی می شود و اشتهای شخص ،‌ به شدت کاهش میابد ، فردی که در دوران افسردگی خود به سر می برد ، تمرکزش به طرز عجیبی کاهش پیدا می کند و توانایی تفکر را از دست می دهد ،‌ احساس بی ارزش بودن فرد را ترک نمی کندو همواره در ذهن وی وجود دارد. اگرچه بیماری اختلال دو قطبی نادر نیست ، اما تشخیص آن بسیار سخت است زیرا علائم این بیماری بسیار گسترده و متنوع است.

علائم اختلال دو قطبی در زنان

اختلال دو قطبی

میزان ابتلا به بیماری دو قطبی در بین زنان و مردان یکسان است ،‌با این حال علائم اصلی که از خود نشان می دهند ، ممکن است متفاوت باشد . در بسیاری از موارد یک زن مبتلا به اختلال دو قطبی ممکن است :

 • در سنین ۲۰ تا ۳۰ سالگی تشخیص داده شود که دارای بیماری دو قطبی است.
 • در دوران شیدایی ، علائم ملایم تری داشته باشد و شدت این دوره کمتر باشد.
 • نسبت به دوران شیدایی ، زمان بیشتری را در دوره افسردگی بگذراند.
 • در طول یک سال ، چهار دوره شیدایی و افسردگی را تجربه کند که به آن چرخه سریع گفته می شود.
 • همزمان شرایط دیگر جسمی را نیز تجربه کند : مانند چاقی ، مشکلات تیروئید ، اختلالات اضطراب ، میگرن و غیره.
 • خطر ابتلا به مصرف الکل در طول زندگی آنها بالاتر می رود.

زنانی که به اختلال دو قطبی مبتلا هستند ، ممکن است بیشتر بین دوره های شیدایی و افسردگی در رفت و آمد باشند. بخشی از دلیل این اتفاق به تغییرات هورمونی ماهانه آنها و دوران یائسگی برمیگردد.

علائم اختلال دو قطبی در مردان

مردان مبتلا به اختلال دو قطبی ممکن است علائم زیر را تجربه کنند :

 • تشخیص این بیماری در مردان به نسبت زنان ، زودتر انجام می شود.
 • دوران های شیدایی شدیدتری را تجربه می کنند.
 • دچار مشکلات سو مصرف مواد مخدر می شوند.

مردان مبتلا به اختلال دو قطبی ، به نسبت زنان بسیار کمتر به دنبال درمان می روند. همچنین احتمال خودکشی در آنها به نسبت زنان بسیار بالاتر است.

انواع اختلال دو قطبی

اختلال دو قطبی

سه نوع اصلی از این اختلال وجود دارد: نوع یک، نوع دو و سیکلوتیمی

نوع یک

این نوع از اختلال دو قطبی ، شامل اشخاصی می شود که حداقل یکبار ، یکی از دوران های شیدایی یا افسردگی را تجربه کردند. همچنین ممکن است بعد از تجربه یکی از دوره ها ، وارد دوره دیگر (‌ شیدایی یا افسردگی ) شوند. این نوع از اختلال دو قطبی ، زنان و مردان را به طور یکسان تحت تاثیر قرار می دهد.

نوع دو (هیپومانیا)

افراد مبتلا به این نوع از اختلال دو قطبی ،‌ حداقل یک دوره افسردگی شدید را تجربه می کنند که حداقل دو هفته طول می کشد. آنها همچنین حداقل یک دوره هیپومانیک را نیز تجربه خواهند کرد. تصور می شود که این نوع از اختلال دو قطبی در زنان شایع تر از مردان است.

سیکلوتیمیا

افراد مبتلا به سیکلوتیمیا دچار دوره های افسردگی و هیپومانیک می شوند. علائم مربوط به این نوع از دو قطبی ، دوره کوتاه تری داشته اما شدت بسیار بیشتری دارد. اکثر افرادی که به این نوع از اختلال دو قطبی مبتلا هستند ،‌ تنها یک یا دو ماه را دارای خلق و خوی ثابت و نرمال هستند.

درمان اختلال دو قطبی

برای در دست گرفتن علائم و نشانه های این اختلال، درمان های متفاوتی وجود دارد که عبارتند از:

دارو درمانی

این روش درمانی تنها زمانی آغاز می شود که روانشناس شما تایید کند که به آن نیاز دارید بنابراین بدون درخواست روانشناستان و به طور مستقیم برای دارو درمانی اقدامی نکنید. داروهایی که ممکن است برای شما تجویز شود ، در دسته های تثبیت کننده خلق ، داروهای ضد روان پرشی ، داروهای ضد افسردگی و غیره ، جای میگیرد.

مراجعه به روانشناس

قدم اول برای درمان اختلال دو قطبی ، ‌مراجعه به روانشناس خوب و با تجربه است. با مراجعه به روانشناس کاربلد و مشاوره گرفتن از وی ، می توانید از تمام مراحل درمانی خود مطلع شوید و اگر لازم باشد ، طبق تشخیص تخصصی روانشناس ، برای انجام دارو درمانی به روانپزشک نیز مراجعه کنید. در جلسات درمانی که با روانشناس دارید ، ممکن است تمرینات ریلکسیشن را نیز انجام دهید تا بر روی اضطراب ، استرس و … نیز تاثیرات لازم را بگذارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.