پرسشنامه رضایت زناشویی (عنایت و حاجیان، 1394)

این پرسشنامه استاندارد از نوع فایل ورد و به همراه تمامی اطلاعات مربوط به نمره گذاری، تفسیر و … در قالب جداول زیبا و آماده تکثیر ارائه گردیده است. پس از پرداخت موفق می توانید به صورت آنلاین اقدام به دانلود فایل مربوطه بپردازید.

هدف: ارزيابي میزان رضایت زناشویی

تعداد سوال: 25

تعداد بعد: 1

شیوه نمره گذاری: دارد

تفسیر: دارد

روایی و پایایی: دارد

منبع: دارد

نوع فایل: word 2007

همین الان دانلود کنید

قیمت: فقط 2900 تومان

خرید فایل

پرسشنامه رضایت زناشویی (عنایت و حاجیان، 1394)

يكي از نهادهاي مهم اجتماعي كه به لحاظ اهميت، نقش و كاركردهاي مختلف، مورد توجه روانشناسان قرار گرفته است، نهاد خانواده مي­باشد. لذا اهميت شناخت و بررسي عواملي كه سبب قوام اين نهاد اجتماعي مي­گردند، مي­تواند گامي مفيد در راستاي ارتقاي فرهنگ جامعه باشد. آدمي در خانواده الفباي اجتماعي شدن و فرهنگ پذيري را مي­آموزد. هر چه از عمر خانواده­هاي گسترده مي­گذرد و تبلور خانواده هسته اي در جامعه بيشتر مي­شود، اهميت روابط بين اعضاي خانواده به ويژه زن و شوهر، به عنوان اركان اصلي خانواده واضحتر مي­گردد. در اين ميان رضايت زناشويي، يکي از مهمترين عوامل اثرگذار بر عملکرد خانواده مي­باشد. در ابتدا ازدواج و تشکیل خانواده معمولاً به عنوان منبعی از خشنودي و رضایت براي فرد است. در واقع همه زوج­ها به دنبال آن هستند که از زندگي زناشويي خود لذت ببرند و احساس رضايت کنند، ولی متاسفانه گاهی اوقات زندگی زناشویی به عنوان منبعی از ناکامی تبدیل می­شود. چگونه این فرایند اتفاق می افتد؟ منظور از رضایت زناشویی چیست؟ چرا بعضی از زوجین از زندگی خود رضایت ندارند؟

بررسي میزان رضايت زناشويي از اين جهت حائز اهميت است که رضايت فرد از زندگي زناشويي بخش مهمي از سلامت فردي محسوب مي­گردد. در واقع ارتباط با همسر جنبه مرکزي زندگي عاطفي و اجتماعي يک فرد است و نارضايتي زناشويي مي­تواند به توانايي زن و شوهر براي برقراري روابط رضايتمندانه با بچه­ها و ساير اشخاص خارج از خانواده آسيب برساند. روانشناس نامدار آلبرت الیس رضايت زناشويي را اینگونه تعریف می­کند:عبارت است از احساسات عيني از خشنودي، رضايت و لذت تجربه شده توسط زن يا شوهر موقعی که همه جنبه­هاي ازدواجشان را در نظر مي­گيرند. در تعاریف دیگر، رضایت زناشویی را حالتی می­دانند که طیّ آن زن و شوهر از ازدواج با یکدیگر و با هم بودن احساس شادمانی و رضایت دارند. وینچ و همکاران وی، معتقدند که رضایت زناشویی انطباق بین وضعیّت موجود و وضعیت مورد انتظار است. طبق این تعریف رضایت زناشویی زمانی محقق می گردد که وضعیت موجود در روابط زناشویی با وضعیت مورد انتظار فرد منطبق باشد. مطابق با نظر هادسن، ادراک زن یا شوهر از میزان، شدت و دامنه مشکلات موجود در رابطه منعکس کننده سطح رضایت زناشویی آنهاست. روابط رضایت بخش بین زوجین از طریق علاقه متقابل، میزان مراقبت از همدیگر و پذیرش و تفاهم یکدیگر قابل ارزیابی است. رضايت‌مندي زناشويي را پيامد توافق زناشويی که به صورت دروني احساس مي‌شود، نیز می­دانند. اصطلاح توافق زناشويي، رابطة مناسب زن و شوهر را توصيف مي‌كند. در رابطه با توافق بالا، هر دو زوج، به گونه‌اي رفتار، تصور و ادارك مي‌كنند كه گويا نيازها و انتظار‌هايشان برآورده شده و چيزي وجود ندارد كه در روابطه‌شان خلل ايجاد كند. در ازدواج بدون توافق زناشويي، مشكلات موجود ميان زوجين به حدي زياد است كه آنها را از احساس برآورده شدن نيازها و انتظارات باز مي‌دارد. اغلب زوج‌ها، جايي بين اين دو انتها قرار دارند و زمينه‌هايي از توافق و نبود توافق را تجربه مي‌‌كنند. می­توان گفت، رضايت‌مندي زناشويي، يك مفهوم كلي است كه در وضعيت مطلوبِ روابط زناشويي احساس مي‌شود. از طرفي رضايت‌مندي زماني اتفاق مي‌افتد كه روابط زن و شوهر در تمامي حيطه‌ها بهنجار گزارش شود. بنابر‌اين، محققان براي آساني در سنجش، همچنين عملياتي كردن اين مفهوم، رضايت‌مندي زناشويي را در ابعاد و معیارهای مختلفی تقسیم بندی کردند که در ادامه به مهمترین آنها اشاره می کنیم. وینچ هشت معیار را برای رضایت زناشویی مشخص کرده است:

1- ثبات، 2- انتظارات اجتماعی، 3- رشد شخصیت، 4- مصاحبت، 5- شادی، 6- رضایت، 7- سازگاری و 8- یکپارچگی. روف(Rofe) نیز برای رضایت زناشویی چند جنبه را در نظر می گیرد، ولی رضایت زناشویی را بطور کلی (احساسات مثبت)، (دوست داشتن)، (رضایت جنسی)، (توافق در امور اقتصادی)، (خانه داری) و (تربیت فرزندان) می داند. اما از نگاه برای(Bray) ابعاد رضایتمندی زناشویی در 7 بعُد قرار می­گیرد که به تفصیل بیان می شود. 1.      ارتباط جنسی: رضایت زوجین از کیفیت و کمیت ارتباط جنسی را شامل می شود. 2.      حل تعارضات: کمک به زوجین مخالف با همدیگر که دارای ناسازگاری نظرات و اهداف و رفتار متضاد با یکدیگر هستند و حل اختلاف و ستیز بین زوجین که در اثر منافع ناهمسو و تضاد اهداف و ادراکات مختلف به وجود آمده است. 3.      رضایت از ارتباط با خانواده اصلی: رضایت از کیفیت و نوع رابطه با خانواده خود و خانواده همسر را شامل می شود. 4.      ارزش های مذهبی: میزان همخوانی که زوجین در اعتقاد به ارزش های مذهبی دارند، تعیین کننده رضایت آنها در ارزش های مذهبی است. 5.      فعالیت های اجتماعی-تفریحی (اوقات فراغت): شامل رضایت از نوع، کیفیت و فراوانی شرکت در فعالیتهای اجتماعی و تفریحی مورد علاقه هر زوج می باشد. 6.       مدیریت منزل: شامل رضایت از برخورد با خانواده اصلی –نحوه برخورد با فرزندان- نقش­های مساوات طلبانه زن و مرد و ادراه امور مالی منزل است. 7.      ارتباط زوجین: شامل توانایی زوجین در توضیح و تشریح نیازها، خواسته ها و تمایلاتشان و نیز شامل توانایی توجه کردن به دیگران به منظور ارائه پاسخ های مناسب و دعوت از دیگران برای روشن سازی دیدگاه آنان است.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *