پرسشنامه مشاهده حرکتی برای آموزگاران (PMOQ-T)

این پرسشنامه استاندارد از نوع فایل ورد و به همراه تمامی اطلاعات مربوط به نمره گذاری، تفسیر،و … در قالب جداول زیبا و آماده تکثیر ارائه گردیده است. پس از پرداخت موفق می توانید به صورت آنلاین اقدام به دانلود فایل مربوطه بپردازید.

هدف: ارزیابی عملکرد حرکتی درشت و ظریف کودکان سنین 5 تا 11 سال در اجرای فعالیت های روزمره و انجام تکالیف مدرسه (نوشتن، عملکرد حرکتی عمومی)
تعداد سوال: 18
تعداد بعد: 2
شیوه نمره گذاری و تفسیر: دارد
روایی و پایایی: دارد
منابع: دارد
نوع فایل: word 2007

همین الان دانلود کنید

قیمت: فقط 2800 تومان

خرید فایل

پرسشنامه مشاهده حرکتی برای آموزگاران (PMOQ-T)

پرسشنامه مشاهده حرکتی برای آموزگاران ([1]PMOQ-T)

مقدمه

بسیارند کودکانی که ظاهر طبیعی دارند، رشد جسمی و ذهنی آن ها بهنجار است، ولی عملکردهای حرکتی آن ها در مقایسه با همسالان ضعیف تر است و در فراگیری مهارت های معمولی زندگی مشکل دارند. اختلال هماهنگی رشدی (DCD) عبارتی است که در چهارمین ویراست تجدیدنظر شده راهنمای تشخیصی و آماری اختلال های روانی (DSM-IV-TR) برای توصیف این دسته از کودکان پیشنهاد شده است. معیارهای تشخیصی این اختلال عبارت است از: الف) هماهنگی حرکتی این دسته از کودکان به طور مشخص نسبت به سن و توانایی هوشی آن ها پایین تر است، ب) این مشکلات هماهنگی اثرات منفی مشخصی بر پیشرفت تحصیلی و فعالیت های روزمره زندگی آن ها می گذارد، و ج) این اختلال به سبب بروز وضعیت پزشکی خاص یا اختلال های رشدی گسترده نیست (صالحی و همکاران، 1391).

نسخه فارسی پرسشنامه مشاهده حرکتی برای آموزگاران (PMOQ-T) دربرگیرنده گویه هایی است که آموزگار با توجه به تجربه و مشاهده خود، مهارت های حرکتی درشت و ظریف دانش آموزان را در اجرای فعالیت های روزمره و انجام تکالیف مدرسه ارزیابی می کند. از PMOQ-T هم می توان برای غربال گری کودکان در معرض خطر ابتلا به DCD استفاده کرد و هم می توان آن را به عنوان یک ابزار کلینیکی برای تشخیص مشکلات هماهنگی حرکتی ویژه استفاده کرد (صالحی و همکاران، 1391).

روش نمره گذاری و تفسیر نتایج

پرسشنامه مشاهده حرکتی برای آموزگاران (PMOQ-T) از 18 گویه و 2 خرده مقیاس عملکرد حرکتی عمومی (14 سوال) و نوشتن (4 سوال) تشکیل شده است که به منظور ارزیابی عملکرد حرکتی درشت و ظریف کودکان سنین 5 تا 11 سال در اجرای فعالیت های روزمره و انجام تکالیف مدرسه بکار می رود.

[1]. Persian Version of Motor Observation Questionnaire for Teachers

1 دیدگاه در “پرسشنامه مشاهده حرکتی برای آموزگاران (PMOQ-T)

  • ژانویه 19, 2020 در 6:18 ب.ظ
    Permalink

    این پرسشنامه استاندارد و بسیار با کیفیت می باشد کاربر عزیز

    پاسخ دادن

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *