مقياس درجه بندی سنجش عوامل استرس زای دوره سالمندی

این پرسشنامه استاندارد از نوع فایل ورد و به همراه تمامی اطلاعات مربوط به نمره گذاری، تفسیر، روایی و پایایی و … در قالب جداول زیبا و آماده تکثیر ارائه گردیده است. پس از پرداخت موفق می توانید به صورت آنلاین اقدام به دانلود فایل مربوطه بپردازید.

هدف: سنجش عوامل استرس زا دوره سالمندي از ابعاد مختلف (داغديدگي و نااميدي، انزوا، آشيان خالي، مشكلات ارتباطي، مشكلات فيزيولوژيكي، عدم توانايي و استقلال)

تعداد سوال: 15

تعداد بعد: 3
شیوه نمره گذاری: دارد
روایی و پایایی: دارد
منبع: دارد
نوع فایل: word 2007

همین الان دانلود کنید

قیمت: فقط 2900 تومان

خرید فایل

مقياس درجه بندي سنجش عوامل استرس زای دوره سالمندي

آرامش نداشتن واسترس  در سالمندان دلایل زیادی داردکه می تواند شامل نبودن همسر، نگرانی های مادی، مشکلات سلامتی و نبود وابستگی در سالمندان باشد .

علتهای عمده استرس در سالمندان:

۱-هر تغییرجدیدی در زندگی خصوصا تغییر در شیوه زندگی ویا محل زندگی خود وخانواده میتواند استرس را برای سالمندان به همراه داشته باشد .
۲-دوران بازنشستگی و وضعیت مالی در آن دوران
۳-نگهداری از همسر بیمار امکان داردباعث استرس و افسردگی در سالمندان شود.
۴-مرگ اقوام، نزدیکان ،افراد مورد علاقه ودوستان صمیمی
۵-کاهش توانایی ها و قوای جسمانی و وجود بیماریهای مزمن وناتوان کننده
۶-نگهداری از نوه ها
۷-نگرانی در خصوص طرد شدگی ویا زندگی در خانه سالمندان
۸-نگرانی در خصوص زندگی مستقل و ترس از تنها شدن برای سالمندان بسیار سخت است وباعث استرس و ناامیدی در آنها میشود.

خواندن نماز ودعا در آرامش قلبی و روحی سالمندان بسیار موثر است
عوامل استرس زای دوره سالمندی از نوع فقدان و برگشت ناپذیر است. وقتی تعداد این استرس ها در سالمندان زیاد و فاصلۀ آنها کم شود و قوای بدنی نیز تحلیل رفته باشد، تاثیرات مخرب آن بیشتر می شود.

علائم استرس در دوران سالمندی:

طپش قلب، بالارفتن فشارخون، دست ها و پاهای سرد و مرطوب شده، افزایش سرعت تنفس، احساس ضعف و خستگی کردن، سیاهی زیر چشم، سردردهای تنشی، سایش دندانها روی هم، لرزش دست ها و دردهای عضلانی، مشکلات گوارشی مانند کاهش اشتها، تهوع، نفخ، استفراغ، سوزش معده، یبوست و گاهی اسهال علایم استرس در افراد مخصوصا درسالمندان است.

بروز مشکلات مغزی به دلیل ایجاد استرس : بیخوابی، کابوس شبانه، کم شدن حافظه، کم شدن تمرکز، خستگی، ترس و دلهره، کم شدن یا ازدست دادن اعتماد به نفس، حواس پرتی، احساس گناه، ناامیدی، اضطراب، ناتمام گذاشتن کارها و تصمیم گیری و نتیجه گیری های غلط، کج خلقی، فریاد زدن و رفتارهای پرخاشگرانه از جمله عوارض مشکلات مغزی ناشی از استرس  در سالمندان می باشند. که توصیه می شود برای کاهش استرس وآرامش در سالمندان  به آنها توجه  و محبت کنید و تنهایشان نگذارید .

نگهداری از سالمند در منزل

      درمان استرس در سالمندان – پرستار برای سالمند د  منزل

راه های مقابله با استرس در سالمندان :

برای مقابله با استرس در سالمندان باید با آنها درباره احساسات و نگرانی هایی که دارند صحبت کرد،  با آنها طوری رفتارکنیم که بتوانیم اعتماد به نفسشان را بالا ببریم و سالمندان را برای استفاده از وسایل کمکی مثل عصا، عینک، سمعک، در صورت نیاز تشویق کنیم وبه آنها بگوییم که استفاده از این وسایل نشانه ضعف در آنها نیست.

ارتباط شان را با خانواده حفظ کنیم،  در خانه آنها را به کاری مشغول کنیم  مانند کاشتن سبزیجات وگل وگیاه ،آشپزی کردن، خواندن نماز، دعا و قرآن از دیگر راههای جلوگیری از استرس  در سالمندان است.

هروقت مشکلی باعث شد فکر سالمند را مشغول کند به او توصیه کنید که سختی ها پایان پذیرند وزندگی های سخت تر دیگران را برای آنها بگویید .
گوش دادن به موسیقی ، تماشای برنامه های موردعلاقه در تلویزیون یا مطالعه کتاب بسیار مفید است .
شرایطی را فراهم کنیم تا سالمند بتواند بااقوام نزدیک صحبت کند چه به صورت حضوری یا حتی تلفنی .

توصیه می کنیم برای اینکه استرس را از سالمندان دور کنید و آنها را به آرامش برسانید تشویقشان کنید که از سلامت روانی و جسمی شان تا جایی که ممکن است مراقبت کنند واجازه دهیم درباره نگرانیهایشان حرف بزنند تا خشم وعصبانیت ونگرانی های خود را بیرون بریزند.

داشتن رژیم سالم غذایی،ورزش وداشتن تحرک یا شرکت در فعالیت هایی که از آن لذت می برند به آنها کمک می کند.وهمچنین تشویق کردن سالمندان به اینکه روابط اجتماعی خودشان را با دیگران حفظ کنند وآن را بیشتر وگسترش دهند به این دلیل که می تواند تاثیر قابل توجهی در زندگی آنها داشته باشد و زمینه رسیدن آنها را به آرامش فراهم کند. این مساله هم زمانی که آنها در خانه سالمندان باشند و هم زمانی که خانه خودشان را داشته باشند، صدق می کند.

بهتر است  مطمئن شویم خواب کافی  داشته باشند برای اینکه در رسیدن به آرامش در سالمندان کمک کننده است. خانواده را باید تشویق کرد که وقت بیشتری برای سالمندان بگذارند ، بیشتر با او گفتگو کنند و عواطف خود را به او نشان دهند. اگر روابط خانوادگی مختل است و خانواده خود منبع استرس به شمار می‌آید، بهتر است به طور موقت ارتباط سالمند با خانواده کمتر و سالمند بیشتر از حمایت دوستان برخوردار شود.

تکنیک های رسیدن به آرامش برای سالمندان:

۱-  آرامش عضلات:  این تکنیک باعث می شود سالمندان تشویق شوند  که  چطورعضلات خود را منقبض یا فشرده و سپس رها کنند. این فشردگی و رهایی شامل عضلات اصلی یعنی شانه ها، بازوها، انگشتان دست، پاها و انگشتان پا می شود.

۲- تصویرسازی ذهنی :  تصویرسازی ذهنی  به این معنا است که سالمندان خود را در مکانی زیبا و مورد علاقه خود در حال انجام فعالیتی که دوست دارند تصور کنند. مثلا تصور کنند در سواحل خزر هستند یا روی قله کوه های دماوند یا در حال شنا کردن در دریاچه ای زیبا.

۳- ورزش های آرام:  ورزش های آرام مثل یوگا، پیلاتس و تایچی  وپیاده روی میان سالمندان محبوب هستند و به آنها اجازه می دهند بدنشان را در حالی که روی تکنیک تنفس تمرکز کرده اند، تقویت کنند.

۴- گوش دادن موسیقی های آرامبخش: گوش دادن موسیقی های آرامش بخش ومورد علاقه آنها به سالمندان کمک می کند ترس و اضطرابشان را از بین ببرند. منابع استرس در سالمندان با منابع استرس در جوانان فرق دارد ، اما به این معنا نیست که استرس سالمندان خاص است. استرس سالمندان هم می تواند به راحتی استرس جوانان از بین برود. تنها مساله این است که این استرس زود تشخیص داده شود و به روش های مناسب از بین برود.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *